Search

JoomFish language selector

  • English (UK)
  • Russian
  • SlovakSlovenina

Axiálne guľkové ložiská

 

Axiálne guľkové ložiská pozostávajú z dvoch kolies a súboru guľôčok s klietkou. Axiálne guľkové ložiská sú špeciálne zhotovené na znášanie axiálneho zaťaženia a nemali by byť vystavené radiálnemu zaťaženiu. Tieto ložiská sú k dispozícii v dvoch prevedeniach – jednoradové a dvojradové.

 

Jednosmerné axiálne guľkové ložiská 

Jednoradové axiálne ložiská pozostávajú z dvoch kolies a súboru guľôčok s klietkou. Ložiská sú rozobrateľné: kruhy a súbor guľôčok s klietkou môžu byť oddelené, čo uľahčuje montáž. Niektoré ložiská malých rozmerov sú dostupné s plochým alebo samonaklápacim kolesom. Samonaklápacie koleso vďaka svojej sférickej ploche kompenzuje uhlové posunutie hriadeľa.

 

 

 

 

 

Dvojsmerné axiálne guľkové ložiská 

Obojsmerné axiálne guľkové ložiská sa skladajú z jedného pevného kruhu, dvoch voľných kruhov a dvoch klietok s guľôčkami. Obdobne ako pri jednosmerných axiálnych guľkových ložiskách aj dvojsmerné sú rozobrateľné, preto je montáž veľmi jednoduchá. Taktiež ložiská neveľkých rozmerov sú dostupné vo variantoch s plochým alebo naklápacími voľnými kruhmi. Obojsmerné axiálne guľkové ložiská znášajú axiálne zaťaženie v oboch smeroch, no nie sú vhodné na využitie pri radiálnom zaťažení.