Search

JoomFish language selector

  • English (UK)
  • Russian
  • SlovakSlovenina

Radiálne guľkové ložiská

 

Guľkové ložiská sú najčastejším typom valivých ložísk. Vzhľadom k tomu, že sú široko používané v rôznych aplikačných oblastiach, tento typ ložiska je uvedený v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Guľkové ložiská sa delia na dva základné typy – jednoradové a dvojradové.

 

Jednoradové guľkové ložiská
Jednoradové guľkové ložiská sú dostatočne flexibilné pre použitie. Sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché, vhodné pri vysokej rýchlosti, a aby si vyžadovali minimálnu úroveň obsluhy. Guľôčky sa otáčajú po dráhe valenia. Vďaka súladu medzi valivými telesami a obežnou dráhou sú ložiská schopné znášať axiálne zaťaženie v oboch smeroch a to aj pri vysokých rýchlostiach.

 

 

 

 

 

 

Dvojradové guľkové ložiská
Konštrukcia dvojradových guľkových ložísk sa zhoduje s konštrukciou jednoradových guľkových ložísk. Tiež sa zhodujú vo vysokej miere súladu medzi valivými telesami a obežnými dráhami. Vďaka dvom radom guľôčok je ložisko schopné znášať vysoké axiálne zaťaženie v oboch smeroch. Dvojradové ložiská sa používajú v prípadoch, kedy je kapacita jednoradového ložiska nedostatočná. Vzhľadom k rovnakým vnútorným a vonkajším diametrom v porovnaní s obdobnými jednoradovými ložiskami sú dvojradové ložiská o čosi širšie, ale pritom schopné znášať vyššie zaťaženie.